Електроенергія в ЄС дорожчає ще швидше за газ, який б’є історичні максимуми.
Європа зіткнулася з неймовірно складною ситуацією, коли комунальні підприємства покладаються на вугілля та навіть нафту, щоб підтримувати світло. Над регіоном нависла загроза найсильнішої в історії енергетичної кризи, яка обіцяє європейській економіці подальший розгін інфляції та серйозний промисловий спад.
Ціни на енергопостачання в Європі підскочили до рекордного рівня слідом за газовими котируваннями, які у вівторок, 21 грудня, вперше в історії залізли понад 2000 доларів за тисячу кубометрів.
Варто зазначити, що електрика дорожчає навіть швидше за газ. У Німеччині вартість мегават-година злетіла на 30% за день і 114% з початку місяця до рекордних 428 євро.
Відключення АЕС у Франції змушують Європу більше покладатися на газ у той самий час, коли постачання з Росії ключовим трубопроводом змінюють напрямок. Газ йде на схід, у бік Польщі.
“Газпром” зупинив прокачування трубопроводом Ямал – Європа, залишаючи Німеччину віч-на-віч з холодом і рекордно низькими запасами в ПСГ. Ціна на газ блискавично злетіла на 22% за день та 89% з початку грудня, переваливши за 2000 доларів.
“Рух цін просто дивовижний”, – наводить слова аналітика ICIS Тома Марчека-Мансера Financial Times. Ажіотаж підігріває близькість Різдва, через що трейдери поспішають закрити позиції, зазначає він.