Конгрес США вніс новий законопроект, який пропонує санкції проти Росії, якщо вона вторгнеться в Україну. Це обмеження для економіки, промисловості та вищих російських чиновників, зокрема президента Володимира Путіна.
Як повідомляється на сайті відомства, автором документа є голова Міжнародного комітету Палати представників США Грегорі Мікс. Проект доповнює документ Сенату, поданий Робертом Менендесом про захист суверенітету України з 2022 року.
Основні положення законопроєкту
Мікс заявив, що нарощування Росією військ на кордоні з Україною і в Білорусі є актом агресії, “так само безрозсудним, як і тривожним”. Його документ передбачає такі обмежувальні заходи щодо РФ:
- санкції щодо газопроводу “Північний потік-2”;
- санкції проти російської видобувної промисловості;
- санкції щодо щонайменше трьох російських фінансових організацій;
- заборона всіх операцій із новим російським боргом;
- санкції щодо Володимира Путіна й інших російських топчиновників;
- прискорена допомога у забезпеченні безпеки для України;
- розширене програмування для протидії російській дезінформації та кіберактивності.
“Необхідно, щоб США разом із нашими трансатлантичними союзниками чітко дали зрозуміти, що будь-які дії, що представляють собою вторгнення російської армії на суверенну територію, будуть зустрінуті серйозними заходами”, – зазначив чиновник, додавши, що лише дипломатичним шляхом можна знизити напруженість на кордоні України.
Вимагають розкрити фінансові операції Путіна
Не пізніше 180 днів після ухвалення законопроєкту міністр фінансів США спільно з директором національної розвідки й держсекретарем повинні надати профільним комітетам Конгресу певні відомості про російських високопосадовців і їхні статки. Вони мають бути представлені “в нетаємному викладенні з таємними додатками”.
Йдеться про перелік впливових осіб з оточення Путіна (політичних діячів та олігархів РФ), а також приблизний капітал та відомі джерела доходів осіб, що ідентифіковані в оточенні глави Росії, та членів їхніх сімей (подружжя, діти, батьки, брати і сестри). Зокрема, відомості мають містити їхні активи, інвестиції, банківські рахунки, ділові інтереси в РФ і за її межами, інформацію про бенефіціарну власність таких осіб.
Крім цього, відомою має стати оцінка загального річного доходу й особистих витрат Путіна та членів його сім’ї, починаючи з 2017 року; всі деталі про фінансові операції російського лідера та людей із його близького оточення, їхня прозорість/непрозорість.
Оцінка дій спецслужб РФ проти України
Окремий розділ законопроєкту авторства Грегорі Мікса присвячений вивченню дій розвідувальних і спеціальних служб РФ, спрямованих на підрив незалежності та територіальної цілісності України.
Згідно з ними, не пізніше 120 днів із моменту ухвалення закону директор Національної розвідки спільно з главою Держдепу мають подати до профільних комітетів Конгресу США, спеціального Комітету з питань розвідки Сенату і постійній спецкомісії з питань розвідки палати представників доповідь про роль розвідувальних служб і служб безпеки Російської Федерації в дестабілізації ситуації в Україні.
У ній мають міститися такі розділи:
- пріоритети та цілі спецслужб РФ щодо України;
- конкретні заходи, що проводяться російськими спецслужбами з підриву стабільності України та її уряду;
- вичерпний перелік конкретних підрозділів спецслужб РФ, що проводять такі заходи в Україні;
- тактичні заходи, а також технічні засоби, що використовуються російськими спецслужбами та досягають своєї мети;
- плани США з надання допомоги Уряду України з протидії російським спецслужбам.
Військова допомога Україні
Зазначається, що надання безпекової допомоги українській державі є однією з найефективніших форм підтримки та забезпечення її захисту від російської агресії. Зокрема, законопроєкт передбачає надання Україні фінансової підтримки у 2022 році в обсязі $500 млн, суттєве збільшення військової допомоги та прискорений порядок її надання, а також запровадження розширеної програми надання підтримки в протидії російській дезінформації та її кіберактивності.
Передбачається виділення у 2022 році $53 млн для підготовки українських військових та для проведення спільних навчань.
“Законопроєкт визначає, що президент США ухвалює рішення щодо застосування санкцій проти Росії не пізніше 15 днів з дня введення в дію цього закону, якщо уряд РФ, зокрема й через довірених осіб, свідомо підтримує значну ескалацію, бойові або ворожі дії в Україні чи проти неї, які є більшими порівняно з рівнем станом на 1 грудня 2021 року та мають на меті підрив, повалення чи демонтаж уряду України, окупацію її території чи порушення суверенітету або територіальної цілісності”, – підсумували в документі міжнародного Комітету палати представників Конгресу США, додаючи, що він надійде на підпис Джо Байдену після його підтримки двома палатами відомства.