“Подолали епоху бідності!” Податки змусять доплатити навіть за старі квартири: хто та скільки віддасть до бюджету

В Україні з вересня 2022-го податкова розпочне непрямі методи податкового контролю. Донараховуватимуть податки у розмірі 19,5% (ПДФО та військовий збір) будуть навіть за куплені у минулому квартири.

Про те, хто і скільки заплатить, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Хто і скільки платитиме?

У податкової є вся база доходів українців із 1995 року. Йдеться лише про “білі доходи”. З ними і порівнюватимуть витрати. Якщо виявиться, що сім’я купила квартиру, при цьому не задекларувала дохід (подарунок від батьків тощо), на вартість житла донарахують податок.

А якщо квартира була куплена в 90-х і даних ще немає в реєстрі, інформація потрапить до податківців, якщо спробувати продати таку нерухомість. Крім того, перевірки стосуватимуться будь-яких інших великих витрат. Наприклад, купівля земельних ділянок, авто тощо.

“Умовно кажучи, якщо існує факт купівлі великого об’єкта нерухомості, при цьому задекларованих доходів немає, і амністію людина не проходила, тобто вона не показала своїх реальних доходів, з яких чомусь не були сплачені податки… Наслідком цього буде те, що у податкової є право доначислити суму несплаченого податку”,– заявив голова Мінфіну Сергій Марченко в інтерв’ю НВ.

Тут потрібно зазначити, що точні правила ще обговорюються (Мінфін готує законопроєкт). Цілком можливо, що про великі покупки мають повідомляти податковій також і продавці. Подібні системи працюють у різних країнах.

Як скоротити податки?

Єдиний варіант уникнути питань від податкової у разі, якщо майно було куплено за тіньові доходи (наприклад, накопичення із зарплат у конвертах) – взяти участь у податковій амністії. У такому разі, наприклад, за квартиру потрібно буде заплатити лише 5%. Але тут також важливо зважити, що для податкової амністії є винятки.

Якщо площа квартири не перевищує 120 квадратів, то заповнювати нульову декларацію та проходити податкову амністію не треба. Цілком можливо, що у розробленому законопроєкті Мінфіну про непрямі методи контролю також діятимуть обмеження. Наприклад, не враховуватимуть витрати до певної суми чи нерухомість певної площі.

Навіщо потрібна податкова амністія?

Податкова амністія успішно пройшла в низці країн. Вона дозволяє вивести економіку з тіні. В Україні, де левова частка економіки перебуває у тіні, вона також може бути успішною. Але лише за умови, якщо після неї почнуться жорсткі перевірки і у платників податків буде стимул виходити з тіні.

Особливості амністії:

  • дохід до 100 тис. грн амністуватиметься автоматично та без сплати податків;
  • амністувати не можна гроші, отримані корупційним чи злочинним шляхом. Тобто легалізувати можна лише неврахований прибуток, зарплати в конверті, зароблену в “тіньовому секторі”, але не вкрадену;
  • з нерухомості, валюти, прав інтелектуальної власності, прав на майно юросіб, авто потрібно буде сплатити податок 5%;
  • з решти власності доведеться сплатити податок 10%;
  • якщо гроші витратили на купівлю ОВДП, то доведеться заплатити податок 2,5%;
  • всі легалізовані гроші потрібно покласти до банку щонайменше на рік;
  • декларації заповнюватимуться добровільно, а подану інформацію не можна використовувати для того, щоб притягти платника податків до відповідальності.

Також важливо зазначити, що відповідати перед правоохоронцями та силовиками за ухилення від сплати податків тим, хто візьме участь в амністії, не потрібно. Але важливо врахувати, що йдеться лише про ті доходи, які зароблені у “тіні”. Відмити, наприклад, гроші, отримані шахрайським шляхом або в результаті продажу заборонених речовин, не можна. Також у податковій амністії не можуть брати участь чиновники, котрі могли отримати кошти за рахунок корупції.

Поділитися у Facebook:
  [gs-fb-comments]