“О це так поворот!” – На астероїді, який літає повз Землю, виявили органіку, яка могла створити життя

У зразку, отриманому NASA з Рюґу – навколоземного астероїда завширшки понад 900 метрів – було виявлено органічні сполуки, які підтверджують теорію про те, життя на Землі могло зародитися завдяки “космічному гостю”.

Зразки були зібрані японським космічним апаратом Hayabusa2 22 лютого 2019 року і повернулися на Землю в грудні 2020 року.

Наразі вчені отримали для дослідження лише малесеньку частинку – 30 міліграмів породи з астероїда.

Зразки були зібрані і доставлені для дослідження в контрольованих умовах, що зменшує ймовірність їх випадкового забруднення чи впливу на них атмосферного забруднення на Землі.

Результати дослідження перших зразків були опубліковані у науковому виданні Science.

Вчені зазначили, що знайдені органічні сполуки, ймовірно, виникли в результаті водної реакції на материнському тілі Рюґу.

Органічні молекули є будівельними блоками всіх відомих форм життя на Землі та складаються з широкого спектру сполук, що містять з вуглець в поєднанні з воднем, киснем, азотом, сіркою та іншими атомами.

За словами дослідників, “пребіотичні” органічні речовини, знайдені у зразку з Рюґу, містили кілька типів амінокислот – сполук, які використовуються як будівельні блоки білків у житті на Землі.

Також зразок містив різні органічні сполуки, які утворюються в присутності рідкої води, включаючи аліфатичні аміни, карбонові кислоти, поліциклічні ароматичні вуглеводні та азотовмісні гетероциклічні сполуки.

Планетолог з японського Університету Кюсю професор Хіроші Нараока, який займався вивченням зразків, вважає, що молекули могли подорожувати в космосі на астероїді і в якийсь момент розсіюватися як міжпланетний пил.

Вони могли бути викинуті через зіткнення з іншими космічним об’єктом або з якихось інших причин. Згодом же вони могли потрапити на одну з планет Сонячної системи.

Професор також зазначив, що вченим пощастило, що молекули збереглися, оскільки астероїд, під час своєї космічної подорожі, постійно піддається сонячному нагріванню, ультрафіолетовому випромінюванню та опроміненню космічними променями в умовах високого вакууму.

За однією з існуючих теорії, життя на планеті Земля не могло зародитися саме по собі, тож його появі передувало падіння астероїда, що містив так звані будівельні блоки життя. Більше про цю теорію можна прочитати тут.

Інший дослідник, астробіолог з Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА доктор Джейсон Дворкін зазначив,щото знахідки у зразку з Рюгу відповідають тому, що раніше вже спостерігалося в багатих на вуглецю метеоритах.

Однак його колега, астробіолог доктор Деніел Главін зазначає, що вченим поки не вдалося виявити у зразку з Рюгу цукор та нуклеїнові основи – компоненти ДНК та РНК.

Він припускає, що ці сполуки також присутні в астероїді Рюґу, але вченим просто не вдалося їх вирахувати через “відносно невелику масу зразка, доступну для дослідження”.

В подальшому вчені ають намір порівняти зразки з Рюґу зі зразками з астероїда Бенну, коли місія НАСА OSIRIS-REx поверне його на Землю в 2023 році.

Зразок з космічного апарату Hayabusa2 було вилучено в Японії в липні 2021 року і проаналізовані в Годдарді восени 2021 року. 30 міліграмовий зразок був екстрагований (як чай) багатьма різними розчинниками в Японії і проаналізований в лабораторіях Японії, Годдарда і Європи за допомогою широкого спектру обладнання, подібного до того, що використовується в криміналістичних лабораторіях.

Орбіта астероїда Рюґу проходить між Землею та Марсом. Вчені вважають, що він містить незайманий органічний матеріал з часів зародження Сонячної системи і може містити ключі до формування та еволюції життя.

Рюґу було відкрито 10 травня 1999 в Лабораторії Лінкольна в США. Першопочатково його назвали 1999 JU3 і лише згодом знахідка отримала офіційну назву Рюґу.

Така дивна назвав має японське походження і відсилає до Рюґу-дзьо (Палацу Дракона). У японській народній казці це чарівний підводний палац, до якого на спині черепахи подорожує рибалка Урасіма Таро. З палацу Таро повертається разом із таємничою скринькою, подібно до того, як Хаябуса2 повернулася на Землю зі зразками.

Для вчених астероїди на кшталт Рюґу – це унікальні архіви з перших днів існування Сонячної системи, матеріал, що зберігається в глибокій заморозці, а отже, незмінний, з часів, коли ще не утворилися планети.

При найпершому вивченні зразків з Рюґу вчені звернули увагу, що космічна порода з астероїда виявилася темнішою і пористішою, ніж очікувалося. Ця крихкість важлива з точки зору оцінки того, чи може він або подібні астероїди одного дня загрожувати Землі.

Також зазначалося,що зразок з Рюґу відбиває лише 2% світла, яке отримує. Він також приблизно на 50% пористіший, ніж вуглисті хондритові метеорити, що падали на Землю.

“Такі високомікропористі матеріали не були виявлені в жодному з знайдених на Землі метеоритів, ймовірно, через їхню крихкість під час входження в атмосферу Землі” – зазначали дослідники.

Поділитися у Facebook:
  [gs-fb-comments]