“Будемо з сітками ходити?” Українцям доведеться платити за одноразові пакети в магазинах: подробиці

З 10 грудня пластикові пакети, в які більшість українців кладе фрукти чи овочі в магазинах, можуть стати платними. Відповідний проєкт постанови вже опубліковано на сайті Кабінету міністрів. Його розгляд було заплановано на 24 листопада, але даних про його прийняття поки що немає.

Навіщо робити одноразові пакети платними та чим можна їх замінити, розповідає OBOZREVATEL.

Чому за одноразові пакети доведеться платити?

Ще 1 червня Верховна Рада ухвалила закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”. Згідно з інформацією на сайті парламенту, документ має набути чинності 10 грудня 2021 року. У статті 3 Закону визначено, що поширення пластикових пакетів здійснюється винятково на платній основі.

Згідно з проєктом постанови Кабміну “Про встановлення мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети”, з 10 грудня пластиковий пакет “у формі рукава з дном та відкритою горловиною зі стінками завтовшки понад 50 мікрометрів” повинен коштувати:

  • без ручок та бічних складок – 2 грн;
  • без ручок із бічними складками – 2,5 грн;
  • з ручками без бічних складок – 2,5 грн.;
  • з ручками та бічними складками – 3 грн.

Це мінімально допустимі роздрібні ціни, але продавець може встановити їх на вищому рівні.

Відповідно до задуму, запровадження плати за пластикові пакети має спонукати українців використовувати їх менше та шукати більш екологічні альтернативи.

При цьому біорозкладні та надтонкі пластикові пакети завширшки до 225 міліметрів для пакування свіжої риби, м’яса, сипких продуктів будуть надаватися безкоштовно до 2023 року, адже поки що у масовому виробництві альтернативи для них немає.

Платити за кульки потрібно буде як у супермаркетах, так і в інших точках роздрібної торгівлі. Як контролюватимуть виконання цієї постанови, OBOZREVATEL запитав у Держпродспоживслужби, але там відповіді до виходу матеріалу не надали.

Чому від пластикових пакетів треба відмовитись?

Середній час використання одноразового пластикового пакета – близько 12 хвилин. Багато хто викидає їх щойно принесе продукти додому. Водночас на звалищі такі пакети розкладаються близько 500 років, пояснює ексглава Держекоінспекції Андрій Мальований.

“Поліетиленові пакети – один із найнебезпечніших для довкілля видів сміття, адже виробляється у величезних масштабах. Мікрочастинки пластику забруднюють усі елементи природного середовища – воду, ґрунт, повітря. Зокрема, після 50-річного дослідження морської фауни австралійські науковці виявили сліди застосування у 60% морських птахів (у шлунках. – Ред.). А людина, за даними WWF, щотижня вживає вагу пластику, еквівалентну кредитній карті”, – говорить він.

Як зазначає Мальований, нині більшість провідних країн світу відмовляється від використання поліетиленових пакетів на користь екологічніших альтернатив. Першими це зробили в Данії 1994 року, запровадивши плату за сумки в магазинах. Оподаткування поліетиленової упаковки було введено і у Великій Британії, що дозволило вивести з обігу близько 15 мільярдів пакетів. Повністю від використання пластикових пакетів відмовилися вже 23 країни.

Чим можна замінити пластикові пакети?

Постанова Кабміну щодо мінімальних роздрібних цін на пакети вдарить по кишені далеко не всіх українців. Частина громадян давно знайшла екологічнішу альтернативу пластику.

Активістка ГО “Зелена генерація” Юлія Бонд із Марганцю почала відмовлятися від пластикових кульків ще два роки тому. Дівчина задумалася про шкоду, якої завдає пластик довкіллю та здоров’ю людей. Оскільки сама Юлія має двох дітей, то її дуже хвилює питання, як житимуть на нашій планеті наступні покоління.

За словами Бонд, багато продуктів, як на ринку, так і в супермаркеті, можна купувати взагалі без пакетів. Наприклад, банани можна зважити і приклеїти наклейку просто на них. Або використовувати тканинні торбинки.

“Їх можна і купити, і пошити самому. Раніше це була нормальна практика для наших бабусь та дідусів, адже пластикових пакетів не було. Усі користувалися торбочками або мішечками і це не складало складнощів. Особисто я частіше купую овочі та фрукти у невеликих магазинах або на ринках, де вони, як правило, вирощені більш екологічними методами. При покупці я просто даю продавцю багаторазову сумку для тієї ж картоплі, і мені в неї насипають. Такі сумки важать від 10 до 50 грам, носити їх з собою нескладно”, – каже дівчина.

Якщо ж ви поки що не можете відмовитися від пластикових кульків, Юлія радить використовувати їх хоча б якнайбільше разів, а не викидати одразу ж, принісши з магазину.

Джерело

Поділитися у Facebook:
  [gs-fb-comments]